پرینت

نخ دندان بهتر از خلال دندان

مطالعات نشان داده است که استفاده از نخ دندان بیشتر از خلال دندان باعث برطرف شدن پلاک دندانی می‌گردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ تفاوت‌های خلال دندان با نخ دندان در قسمت زیر آورده شده است تا به شما کمک کند که چه موقع از این وسایل استفاده کنید.

خلال دندان

1- خلال دندان یک وسیله چوبی یا پلاستیکی باریک و نوک‌تیز است که برای بیرون آوردن تکه‌های غذا از بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

2- زمانی می‌توانید از خلال دندان استفاده کنید که تکه غذایی بین دندان، قابل مشاهده و بزرگ باشد.اگر غذایی خوردید و احساس کردید که مقداری از آن بین دندان‌های شما گیر کرده است، می‌توانید با خلال دندان آن را بیرون بیاورید.

3- باید خلال دندان را به آرامی بین دندان‌های خود وارد کنید. اگر خلال دندان را به زور و محکم بین دندان‌ها وارد کنید، باعث آسیب لثه و دندان‌ها مثل خون آمدن از لثه می‌شود.

4- استفاده از خلال دندان طی روز یا بعد از خوردن غذا، باعث تمیز شدن دندان‌ها و حفظ سلامت دهان و جلوگیری از بوی بد دهان می‌شود. اما به یاد داشته باشید که خلال دندان هرگز نمی‌تواند جایگزین نخ دندان یا مسواک زدن شود.

نخ دندان

1- نخ دندان باید حداقل یک بار در روز استفاده شود، اما بهتر است بعد از خوردن هر ماده غذایی از آن استفاده کرد. نخ دندان می‌تواند حاوی فلوراید یا بدون آن باشد. نخ دندان می‌تواند خرده‌های غذایی را از بین دندان‌ها خارج کند.

2- نخ دندان می‌تواند هم خرده‌های غذایی بزرگ و هم کوچک را از بین دندان‌ها خارج کند، در حالی که خلال دندان و مسواک ممکن است نتوانند تکه‌های کوچک را از بین دندان‌ها بیرون آورند.

3- نخ دندان را به آرامی بین دندان‌های خود حرکت دهید تا لثه‌ها را نبرد. البته نخ دندان خیلی کمتر از خلال دندان باعث آسیب لثه‌ها و خونریزی آن‌ها می‌شود.

4- اگر قبلا از نخ دندان استفاده نکرده باشید، ممکن است موقع شروع استفاده از آن، لثه‌های شما خونریزی کنند. خون آمدن لثه‌ها به این دلیل است که باقی ماندن تکه‌های غذا بین دندان‌ها و بیرون نیاوردن آن ها، باعث التهاب و حساسیت لثه‌ها می‌شود. وقتی که باقیمانده غذا را با نخ دندان از بین دندان‌ها بیرون می‌آورید، لثه خونریزی می‌کند. با استفاده مداوم و پشت سرهم از نخ دندان، لثه‌ها محکم می‌شوند و دیگر از آن‌ها خون نمی‌آید.

نتیجه

نخ دندان و خلال دندان برای تمیز کردن قسمت‌هایی از دندان که مسواک نمی‌تواند آن‌ها را تمیز کند، استفاده می‌شوند. ولی باید این مساله را بدانید که از خلال دندان نمی‌توان به جای نخ دندان استفاده کرد و حداقل دو بار در روز باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. استفاده از نخ دندان همانند مسواک زدن برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان‌ها لازم و ضروری است. ولی استفاده از خلال دندان بستگی به خودتان دارد و اگر خواستید می‌توانید از خلال دندان هم طی روز استفاده کنید.